Skip to content

63 Park AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2008

Property Information

Block249
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,708
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,100
41%
Improvement Value:$279,800
59%
Total Assessment$472,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,041+3.8%
2024$15,454+4.0%
2023$14,863+1.6%
2022$14,636-2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1870