Skip to content

61 Oakland AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1880
Other School

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Apr 12, 1990

Property Information

Block276
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
DescriptionDORMATORY
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,792
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,300
44%
Improvement Value:$197,200
56%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
1992$3,478+8.6%
1991$3,203+5.1%
1990$3,048
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 5122, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1880