Skip to content

69 Oakland AvenueBloomfield, NJ 07003

Last Sale Date
Jan 28, 2009

Property Information

Block276
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,400+3.8%
2024$5,203+4.0%
2023$5,004+1.6%
2022$4,927+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0