Skip to content

73 Spruce StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1890

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 18, 2006

Property Information

Block277
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,684
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,800
38%
Improvement Value:$209,100
62%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,462+3.8%
2024$11,043+4.0%
2023$10,620+1.6%
2022$10,458+18.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890