Skip to content

7 Hickory StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1982

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block279
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,620
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,400
30%
Improvement Value:$245,900
70%
Total Assessment$351,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,916+3.8%
2024$11,480+4.0%
2023$11,041+1.6%
2022$10,873+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 20211, Page 51558

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 12416, Page 9840

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5258, Page 662

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982