Skip to content

38 Beach StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Sep 26, 2020

Property Information

Block282
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,181
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,100
36%
Improvement Value:$268,800
64%
Total Assessment$419,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,243+3.8%
2024$13,722+4.0%
2023$13,197+1.6%
2022$12,996+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,181DeedBook 20201, Page 1136

Property Sale

Sale
$147,458

From:

To:

Sq Ft1,826DeedBook 12564, Page 2696Recorded7/10/2015

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 5738, Page 940

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5631, Page 230

Property Sale

Sale
$145,300
DeedBook 5399, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1923