Skip to content

98 Hazelwood RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block458
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,097
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,700
31%
Improvement Value:$279,700
69%
Total Assessment$405,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,751+3.8%
2024$13,248+4.0%
2023$12,742+12.7%
2022$11,306-11.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$469,000

To:

Sq Ft2,097DeedBook 20210, Page 39783

Property Built

Built

Year Built: 1928