Skip to content

20 Beach Street(Block 288 Lot 1)Bloomfield, NJ 07003

Built 1933
Commercial

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block288
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
DescriptionFURNITURE SHOWR
Dwellings1
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
19%
Improvement Value:$1,115,800
81%
Total Assessment$1,375,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,667+3.8%
2024$44,961+4.0%
2023$43,241+1.6%
2022$42,581+10.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,000,000

To:

DeedBook 20250, Page 35506

Property Built

Built

Year Built: 1933