Skip to content

99 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1926
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2009

Property Information

Block2
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
DescriptionGROUP HOME
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,952
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
25%
Improvement Value:$300,600
75%
Total Assessment$399,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$6,371+6.7%
2008$5,974+6.7%
2007$5,600+9.9%
2006$5,093+8.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12060, Page 7166

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 6204, Page 484

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5889, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1926