Skip to content

109 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2022

Property Information

Block2
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,979
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
31%
Improvement Value:$239,000
69%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,706+3.8%
2024$11,278+4.0%
2023$10,846+1.6%
2022$10,681-6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5465, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1927