Skip to content

299 Franklin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block304
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,025
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
37%
Improvement Value:$153,200
63%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249+3.8%
2024$7,948+4.0%
2023$7,644+1.6%
2022$7,527-15.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,025DeedBook 20220, Page 55137

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 12205, Page 9387

Property Built

Built

Year Built: 1920