Skip to content

255 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1949

Last Sale Price
$542,500
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block304
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-1B
Sq Footage2,484
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$353,500
78%
Total Assessment$453,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,383+3.8%
2024$14,820+4.0%
2023$14,254+1.6%
2022$14,036+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$542,500

To:

Sq Ft2,484DeedBook 20220, Page 95759

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 6369, Page 716

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 5807, Page 825

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4953, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1949