Skip to content

179 Jerome PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1912

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block307
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,266
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
41%
Improvement Value:$170,900
59%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,827+3.8%
2024$9,467+4.0%
2023$9,105+1.6%
2022$8,966-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,266DeedBook 20200, Page 69855

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12180, Page 6840

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6098, Page 342

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5286, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1912