Skip to content

234 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block335
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,316
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
40%
Improvement Value:$175,100
60%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854+3.8%
2024$9,494+4.0%
2023$9,130+1.6%
2022$8,991-12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$284,000

To:

Sq Ft1,316DeedBook 20170, Page 2068

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12170, Page 9653

Property Built

Built

Year Built: 1911