Skip to content

43 Pine StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1967

Last Sale Date
Jul 23, 2015

Property Information

Block308
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2A
Sq Footage2,296
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
44%
Improvement Value:$207,900
56%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,516+3.8%
2024$12,059+4.0%
2023$11,598+1.6%
2022$11,421-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967