Skip to content

208 Jerome PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block308
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,150
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,700
46%
Improvement Value:$134,300
54%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,480+3.8%
2024$8,170+4.0%
2023$7,858+1.6%
2022$7,738-15.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,150DeedBook 20201, Page 3656

Property Sale

Sale
$189,500
DeedBook 5886, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1900