Skip to content

140 Jerome PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2018

Property Information

Block308
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,280
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,700
43%
Improvement Value:$155,800
57%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,243+3.8%
2024$8,905+4.0%
2023$8,565+1.6%
2022$8,434+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5230, Page 791

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4958, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1907