Skip to content

196 Jerome PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1906

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block308
Lot92
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,039
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,400
49%
Improvement Value:$109,100
51%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,276+3.8%
2024$7,010+4.0%
2023$6,742+1.6%
2022$6,639-12.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,039DeedBook 20230, Page 4789

Property Sale

Sale
$132,900

From:

To:

Sq Ft894DeedBook 12457, Page 3607Recorded9/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1906