Skip to content

282 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block309
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-G
Sq Footage1,580
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,200
43%
Improvement Value:$185,100
57%
Total Assessment$322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,932+3.8%
2024$10,533+4.0%
2023$10,130+1.6%
2022$9,975-11.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930