Skip to content

133 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1901

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Aug 15, 2006

Property Information

Block310
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,610
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,700
30%
Improvement Value:$249,000
70%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,099+3.8%
2024$11,657+4.0%
2023$11,211+1.6%
2022$11,040+6.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$429,000

To:

Sq Ft1,610DeedBook 12005, Page 3484

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6200, Page 256

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook 5943, Page 95

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 5908, Page 356

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5452, Page 452

Property Built

Built

Year Built: 1901