Skip to content

149 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block310
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,558
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
30%
Improvement Value:$250,200
70%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,099+3.8%
2024$11,657+4.0%
2023$11,211+1.6%
2022$11,040-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,442DeedBook 20211, Page 19206

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5478, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1911