Skip to content

12 West StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1907

Last Sale Price
$6,000
Last Sale Date
Jan 30, 1987

Property Information

Block313
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningM-1
Sq Footage1,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,400
39%
Improvement Value:$171,400
61%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,559+3.8%
2024$9,209+4.0%
2023$8,857+1.6%
2022$8,722-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$6,000

To:

Sq Ft1,240DeedBook 4958, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1907