Skip to content

26 Hill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 13, 2009

Property Information

Block331
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,740
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,200
34%
Improvement Value:$225,500
66%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,523+3.8%
2024$11,101+4.0%
2023$10,677+1.6%
2022$10,514-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 12207, Page 2186

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6010, Page 500

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5399, Page 467

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5125, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1923