Skip to content

25 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2003

Property Information

Block334
Lot100
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,782
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,800
29%
Improvement Value:$291,800
71%
Total Assessment$410,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,928+3.8%
2024$13,418+4.0%
2023$12,905+1.6%
2022$12,708+12.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5606, Page 889

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1911