Skip to content

114 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Apr 1, 1980

Property Information

Block334
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,675
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,800
31%
Improvement Value:$293,200
69%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,416+3.8%
2024$13,889+4.0%
2023$13,358+1.6%
2022$13,154-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft2,675DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900