Skip to content

172 Berkeley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1916

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Feb 7, 2017

Property Information

Block334
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage957
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
32%
Improvement Value:$231,900
68%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,509+3.8%
2024$11,088+4.0%
2023$10,664+1.6%
2022$10,501+14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft957DeedBook 20170, Page 14806

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5372, Page 636

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1916