Skip to content

171 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1974
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block334
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
DescriptionOFFICE + 2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,232
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$255,000
68%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,720+3.8%
2024$12,255-14.2%
2023$14,276+1.6%
2022$14,057+13.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 20200, Page 74230Recorded8/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1974