Skip to content

153 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1921

Last Sale Date
Jun 23, 2006

Property Information

Block334
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
29%
Improvement Value:$324,700
71%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,552+3.8%
2024$14,984+4.0%
2023$14,411+1.6%
2022$14,191+21.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921