Skip to content

131 Willard AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block334
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,050
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
26%
Improvement Value:$376,900
74%
Total Assessment$506,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,167+9.2%
2024$15,722+8.4%
2023$14,499+1.6%
2022$14,277+12.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 20160, Page 13267Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4922, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1907