Skip to content

230 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1909

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 9, 2002

Property Information

Block335
Lot106
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,908
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,300
30%
Improvement Value:$262,400
70%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,642+3.8%
2024$12,180+4.0%
2023$11,714+1.6%
2022$11,535+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,908DeedBook 5924, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1909