Skip to content

140 Newark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1906

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block335
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,310
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,600
27%
Improvement Value:$294,000
73%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,690+3.8%
2024$13,190+4.0%
2023$12,685+1.6%
2022$12,491+16.6%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

To:

DeedBook 20240, Page 48308

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,310DeedBook 20200, Page 50727Recorded5/28/2020

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 5182, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1906