Skip to content

71 Floyd AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Sep 26, 2011

Property Information

Block35
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,488
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
29%
Improvement Value:$221,600
71%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,583+3.8%
2024$10,196+4.0%
2023$9,806+1.6%
2022$9,656+13.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,488DeedBook 12329, Page 2975

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5862, Page 183

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5150, Page 151

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925