Skip to content

120 Chester AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block35
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,034
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
28%
Improvement Value:$229,500
72%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,810+3.8%
2024$10,415+4.0%
2023$10,017+1.6%
2022$9,864+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,034DeedBook 20240, Page 29669

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12064, Page 7921

Property Built

Built

Year Built: 1925