Skip to content

70 Fontaine AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Aug 1, 1999

Property Information

Block367
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,580
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
31%
Improvement Value:$230,600
69%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,329+3.8%
2024$10,915+4.0%
2023$10,498+1.6%
2022$10,337+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 5641, Page 629

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4952, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1911