Skip to content

2 Vesper PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1917

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 8, 2006

Property Information

Block367
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,206
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
30%
Improvement Value:$219,800
70%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,651+3.8%
2024$10,262+4.0%
2023$9,869+1.6%
2022$9,718+12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,206DeedBook 6303, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1917