Skip to content

96 Parkway WestBloomfield, NJ 07003

Built 1908

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block368
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,749
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,700
28%
Improvement Value:$272,200
72%
Total Assessment$377,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,818+3.8%
2024$12,350+4.0%
2023$11,877+8.7%
2022$10,922+9.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 12492, Page 9130Recorded4/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1908