Skip to content

67 Fontaine AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Feb 12, 2007

Property Information

Block368
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,524
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
30%
Improvement Value:$226,800
70%
Total Assessment$322,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,929+3.8%
2024$10,530+4.0%
2023$10,127+1.6%
2022$9,972+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

To:

Sq Ft1,524DeedBook 12039, Page 5320

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6136, Page 760

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1919