Skip to content

16 Halcyon PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 8, 2018

Property Information

Block369
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,196
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
34%
Improvement Value:$178,700
66%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,331+3.8%
2024$8,026+4.0%
2023$7,719+1.6%
2022$7,601-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 20181, Page 901

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5265, Page 325

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5084, Page 459

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5012, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1910