Skip to content

15 Jefferson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$71,910
Last Sale Date
Aug 12, 1996

Property Information

Block37
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,288
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
30%
Improvement Value:$231,000
70%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,200+3.8%
2024$10,791+4.0%
2023$10,378+1.6%
2022$10,220-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$71,910

To:

Sq Ft2,288DeedBook 5433, Page 574

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923