Skip to content

128 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 9, 2014

Property Information

Block37
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage3,210
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
21%
Improvement Value:$340,200
79%
Total Assessment$430,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,606+3.8%
2024$14,072+4.0%
2023$13,534+1.6%
2022$13,327-3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950