Skip to content

8 Franklin St.Bloomfield, NJ 07003

Built 2002

Last Sale Date
Dec 31, 2068

Property Information

Block392
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON ELEMENTS
Dwellings1

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$211,497+2.2%
1999$206,973+1.9%
1998$203,015+4.7%
1997$193,967-4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$6,500,000
DeedBook 5332, Page 43