Skip to content

8 Franklin Street (16)Bloomfield, NJ 07003

Built 1999
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Oct 4, 2019

Property Information

Block392
Lot50
QualifierC0004
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL CONDO-D
Dwellings1
ZoningCC
Sq Footage---
Acreage10.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,130,000
41%
Improvement Value:$8,870,000
59%
Total Assessment$15,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$508,800+3.8%
2024$490,200-6.0%
2023$521,408+1.6%
2022$513,445-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 20191, Page 1988Recorded10/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$6,500,000

To:

DeedBook 5332, Page 43