Skip to content

32 Edison StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
May 28, 2015

Property Information

Block393
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
32%
Improvement Value:$194,900
68%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,755+3.8%
2024$9,399+4.0%
2023$9,039+1.6%
2022$8,901+0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft1,008DeedBook 12559, Page 8859

Property Built

Built

Year Built: 1920