Skip to content

36-38 Columbus StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1920

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 27, 2010

Property Information

Block393
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description4-FAM
Dwellings4
ZoningR-2B
Sq Footage3,603
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,700
20%
Improvement Value:$379,600
80%
Total Assessment$472,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,020+3.8%
2024$15,435+4.0%
2023$14,844+1.6%
2022$14,618-5.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft3,603DeedBook 12274, Page 9368

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6338, Page 771

Property Sale

Sale
$295,250
DeedBook 5717, Page 303

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4950, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1920