Skip to content

27 Edison StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block394
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,540
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
30%
Improvement Value:$189,100
70%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,169+3.8%
2024$8,833+4.0%
2023$8,496+1.6%
2022$8,366-22.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 20230, Page 58144

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5739, Page 882

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5699, Page 65

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4941, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1910