Skip to content

301 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 2, 2016

Property Information

Block39
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage2,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
26%
Improvement Value:$274,700
74%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,513+3.8%
2024$12,056+4.0%
2023$11,595+1.6%
2022$11,417-4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,200DeedBook 20161, Page 6171

Property Built

Built

Year Built: 1925