Skip to content

89 North Fifteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$148,500
Last Sale Date
Nov 30, 1998

Property Information

Block3
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class28
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage832
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
48%
Improvement Value:$112,100
52%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,245+3.8%
2024$6,980+6.0%
2023$6,588+1.6%
2022$6,487+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$148,500

To:

Sq Ft832DeedBook 5590, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1942