Skip to content

98 North Sixteenth StBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block3
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,344
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
33%
Improvement Value:$202,300
67%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,268+3.8%
2024$9,892+4.0%
2023$9,514+1.6%
2022$9,369+13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 20200, Page 55276

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,080DeedBook 20191, Page 12845Recorded11/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1927