Skip to content

159-165 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block41
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORES+ 2 APTS
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
48%
Improvement Value:$319,000
52%
Total Assessment$612,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,759+3.8%
2024$20,000+4.0%
2023$19,235+1.6%
2022$18,941-19.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926