Skip to content

343-345 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1967
Apartment

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Dec 26, 2012

Property Information

Block41
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description11 UNIT APT.
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$393,800
38%
Improvement Value:$641,300
62%
Total Assessment$1,035,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,111+3.8%
2024$33,827+4.0%
2023$32,533+1.6%
2022$32,036+6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

DeedBook 12410, Page 4118

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967